Dębica

Pilzno: mniej nauczycieli- koszty rosną

środa, 04 lipca 2012 17:39

debica zdjeciaW przyszłym roku szkolnym w gminie Pilzno pracować będzie mniej nauczycieli niż dotąd, a koszty utrzymania szkół będą mimo to wyższe. Powodem jest spadek liczby dzieci skutkujący zmniejszaniem subwencji oświatowej dla gminy.

Nowy schemat organizacyjny, który będzie obowiązywał od września tego roku zakłada, że cztery osoby zatrudnione jako nauczyciele przejdą na emeryturę, a umowy zawarte z kilkoma innymi nauczycielami na czas określony nie zostaną przedłużone. Gdyby nie równoczesny spadek liczby dzieci, dałoby to oszczędności w skali roku oscylujące wokół kwoty 150 tys. zł. W kontekście zmniejszenia liczby uczniów o mniej więcej 100 osób, o oszczędnościach w budżecie gminy Pilzno mówić jednak nie można, ponieważ do gminnej kasy wpłynie subwencja oświatowa niższa o około 700 tys. zł. Bilans w związku z tym będzie ujemny, a wydatki na oświatę faktycznie wzrosną o mniej więcej 550 tys. zł.

Pieniądze na ten cel będzie musiała wyłożyć gmina, ponieważ to na jej barki spadnie obowiązek dofinansowywania małych szkół. Budżet państwa przyznając gminie subwencję oświatową zakłada, że będzie ona wystarczająca, ale pod warunkiem, że minimalna liczba uczniów w oddziale nie będzie niższa niż 24 osoby.

Źródło: UMiG Pilzno

Powered by Web Agency
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież