Przed czym chroni budynek nowoczesna zasuwa burzowa?

Przed czym chroni budynek nowoczesna zasuwa burzowa?

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której przy potężnej ulewie zalaniu ulegają niżej położone części budynku z powodu cofnięcia się wody z przepełnionej kanalizacji. Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, jak można uchronić się przed takim przykrym zdarzeniem. 

Gdzie znajdują zastosowanie klapy zwrotne?

Są one niezwykle przydatne wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko cofnięcia się wody w systemie kanalizacyjnym. Na rynku można znaleźć klapy:

  • do zamontowania na ścianie budynku,
  • z kołnierzem,
  • na rury,
  • z przeciwwagą.

Wszystkie jednak służą do zamykania i otwierania kanałów ściekowych tylko w jednym kierunku. Często montuje się je również w systemach melioracyjnych.

Z jakich materiałów produkuje się te zabezpieczenia?

Aby spełniały swoje zadanie i chroniły przed zalaniem zwłaszcza podczas nawałnic, muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów odpornych na działanie niekorzystnych czynników. Są to przede wszystkim:

  • stal nierdzewna,
  • polietylen o wysokiej gęstości,
  • EPDM lub NBR, z których wykonuje się uszczelnienia.

Czy montaż takiego akcesorium jest konieczny?

Zasuwa burzowa to urządzenie niezbędne w każdym obiekcie podłączonym do kanalizacji. Jej działanie opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu różnicy ciśnień przed i za nią. Cofająca się woda naciska na powierzchnię klapy i szczelnie ją zamyka, zapobiegając zalaniu piwnic, magazynów i innych pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu studzienki. Jej montaż powinien zostać uwzględniony już na etapie projektowania budynku lub systemu kanalizacji.

Jakie jeszcze funkcje może pełnić taka zasuwa?

Poza ochroną budynku przed zalaniem wodą z kanalizacji z fekaliami, urządzenie to chroni także przed przedostawaniem się do domu szczurów i innych szkodników. Każde jest atestowane i spełnia wymagania norm. Ponieważ producenci mają w ofercie wiele rodzajów tego osprzętu, poproś specjalistów o dobór najodpowiedniejszego i zaoszczędź sobie mnóstwo kłopotów.