Smartfon dla seniora – czy to możliwe?

Niejednokrotnie seniorzy nie chcą korzystać ze smartfona. Wielu z nich ma obawy, że nie poradzi sobie z obsługą sprzętu, inni znów stoją na stanowisku, że jest to zbędny gadżet. Z pewnością jednak nowoczesny telefon z dotykowym ekranem będzie niezwykle przydatny. Pozwoli prowadzić regularne rozmowy z członkami rodziny i przyjaciółmi – zarówno w formie audio, jak i wideo. Poza tym ułatwi szybkie wyszukiwanie informacji, robienie szczegółowych zdjęć, a nawet rozwój pasji. Warto więc przekonać starszą osobę do takiego rozwiązania. O czym należy pamiętać i jakie urządzenie najlepiej wybrać? Przeczytaj poradnik, aby się dowiedzieć!

Kluczowe cechy telefonu dla seniora

Jeśli chcesz kupić optymalny telefon dla seniora, który spełni wszystkie wymagania przyszłego użytkownika, musisz zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. 

  1. Czytelny, duży ekran – niewątpliwie smartfon powinien mieć spory ekran o dużej rozdzielczości, dzięki czemu korzystający dostrzeże wszystkie szczegóły. Nawet bez powiększania fontów napisy będą widoczne, a obsługa mniej sprawnymi palcami stanie się prostsza.
  2. Solidna konstrukcja – opłaca się wybrać urządzenie z mocną obudową oraz wodoodporne. W przypadku gdy starsza osoba je upuści, nie powinno dojść do poważniejszych uszkodzeń.
  3. Intuicyjny personalizowany interfejs – bardzo ważne, aby telefon był prosty w obsłudze, czyli umożliwiał szybkie odnalezienie istotnych funkcji. Użytkownik musi z łatwością wyszukiwać kontakty, blokować ekran czy robić zdjęcia. Warto sprawdzić, czy sprzęt umożliwia np. dostosowywanie wielkości ikon albo ma specjalny tryb dla seniora.
  4. Pojemna bateria – starsze osoby zdecydowanie wolą modele, które nie wymagają częstego ładowania. Oceń więc pojemność akumulatora.
  5. Dobre aparaty – dzięki przedniej kamerze możliwe będą rozmowy wideo, z kolei tylny obiektyw pozwoli robić szczegółowe zdjęcia. Gdy senior nauczy się fotografować, zyska unikatową możliwość dzielenia się z bliskim ważnymi momentami ze swojego życia.

Konfiguracja smartfona dla starszej osoby

Mniej znaczy lepiej – właśnie ta zasada powinna przyświecać w czasie konfigurowania telefonu dla osoby w podeszłym wieku. Jakie działania warto podjąć, aby przyszły użytkownik mógł w pełni komfortowo wykorzystywać elektroniczne akcesorium? W wielu przypadkach należy zadbać o maksymalne uproszczenie interfejsu. Usunąć można niepotrzebne aplikacje, a potem zwiększyć rozmiary wyświetlanych ikon czy tekstów. Sensownie jest też zmienić ustawienia powiadomień, tak aby przychodziły tylko te niezbędne. Wszystkie zmiany powinno się skonsultować z seniorem, cierpliwie tłumacząc ewentualne niejasności dotyczące sprzętu.

Jaki telefon dla seniora wybrać?

Niektórzy sądzą, że dla starszego członka rodziny właściwy będzie telefon z najniższej półki cenowej. Jednak nie jest to rozsądne podejście, gdyż droższe modele mają lepsze podzespoły, więc działają płynniej, a ponadto są dłużej wspierane przez producenta. Na uwagę zasługują telefony Samsung, które od lat cieszą się ogromną popularnością wśród klientów. Zostaną one docenione przez seniorów, ponieważ pozwalają zmieniać wygląd interfejsu oraz mają doskonałe ekrany.